رفتن به محتوای اصلی
به وبلاگ گلدیران خوش آمدید
همه‌چیز درباره لوازم خانگی الکترونیک
فیلتر ماشین ظرف‌شویی را چگونه در خانه تمیز کنیم؟

فیلتر ماشین ظرف‌شویی را چگونه در خانه تمیز کنیم؟

اگر پس از شستن ظرف‌ها در ماشین ظرف‌شویی شاهد ته‌مانده‌ی غذاها یا کثیفی و چربی ظروف هستید، شاید این آلودگی‌ها تقصیر ماشین ظرف‌شویی نباشد! آیا تا باحال فیلتر ظرف‌شویی را تمیز کرده‌اید؟ اصلاً می‌دانید که ماشین ظرف‌شویی فیلتری برای تخلیه دارد که باید به‌طور منظم تمیز و پاک‌سازی شود؟

اگر ظرف‌ها را پیش از چیدن درون ماشین ظرف‌شویی تمیز نمی‌کنید، احتمال اینکه در پایان کار ظروف کثیف و چرب تحویل بگیرید زیاد است. به این خاطر که این ته‌مانده‌های غذا وارد فیلتر تخلیه می‌شوند و به‌مرور در آنجا رسوب می‌کنند و راه خروج آلودگی‌ها مسدود می‌شود. نقش فیلتر این است که راه بازگشت این مواد را به داخل ظرف‌شویی ببندد. اما وقتی خود فیلتر مسدود شود، آلودگی‌ها بازگشت داده می‌شوند و ظرف‌ها کثیف و چرب باقی خواهند ماند.

چاره چیست؟ تمیز کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرف‌شویی. چگونه باید این کار را بکنیم؟ بسیار ساده است. در زیر مراحل این کار را برایتان توضیح داده‌ایم.

هرچند وقت یک‌بار باید فیلتر تخلیه ماشین ظرف‌شویی را تمیز کرد؟

بهترین و مؤثرین فاصله زمانی برای شست‌وشوی فیلتر یک‌بار در ماه است. برای این منظور فیلتر را از قسمت پایین دستگاه بازکنید. آن را با محلول رقیق‌شده‌ی جوش‌شیرین، سرکه سفید و آب بشویید. برای اینکه مطمئن شوید همه بخش‌های فیلتر تمیز شده، می‌توانید از یک مسواک نرم برای پاک‌سازی حفره‌ها و جاهایی که دستتان نمی‌رسد استفاده کنید.

خوب است بدانید که کثیفی فیلتر باعث ایجاد بوی بد در ماشین ظرف‌شویی هم می‌شود. بنابراین تمیز کردن فیلتر نه‌تنها باعث تمیزی ظروف می‌شود، بلکه هر نوع بوی نامطبوع پس از شست‌وشو را نیز برطرف می‌کند.

وسایل موردنیاز برای پاک‌سازی فیلتر تخلیه

 • یک‌کاسه بزرگ یا تشت متوسط (یا داخل سینک ظرف‌شویی)
 • اسکاچ یا اسفنج
 • مسواک قدیمی و کهنه
 • فرچه پلاستیکی
 • مایع ظرف‌شویی قوی و ضد چربی
 • سرکه سفید

مراحل تمیز کردن فیلتر ماشین‌ظرفشویی

 1. فیلتر را خارج کنید

در اولین مرحله لازم است سبد پایینی ظرف‌شویی را خارج کنید. فلیتر در کف دستگاه تعبیه‌شده و عموماً شکل استوانه دارد و با پیچاندن می‌توانید آن را از جای خود خارج کنید. عموماً باید برعکس عقربه‌های ساعت فیلتر را بچرخانید تا قفل آن باز شود. وقتی قفلش باز شد، آن را به سمت بالا بکشید و آرام از کف ظرف‌شویی خارج کنید.

 • فیلتر را در آب خیس کنید

سینک ظرف‌شویی، تشت یا یک‌کاسه بزرگ را با آب داغ پرکنید. چند قطره مایع ظرف‌شویی قوی بریزد. از شوینده‌ای استفاده کنید که توان از بین بردن چربی‌ها را داشته باشد. فیلتر را در آن قرار دهید تا چندین دقیقه بماند و رسوبات از آن جدا شود.

 • فیلتر را بشویید

پس‌ازاینکه فیلتر تخلیه چندین دقیقه در محلول آب و مایع ظرف‌شویی ماند، آن را با کمک اسکاچ یا اسفنج بشویید. برای تمیز کردن جاهایی که دسترسی ندارید، از مسواک کهنه یا فرچه پلاستیکی استفاده کنید. تمام گوشه و کنار فیلتر را از هر نوع آلودگی، جرم و رسوب تمیز کنید. سپس آن را زیرآب داغ آبکشی کنید.

 • شلنگ و محل اتصال فیلتر را تمیز کنید

در مرحله بعدی باید محل اتصال فیلتر به بدنه ماشین ظرف‌شویی را بشویید. یک اسفنج نرم را به محلول آب و مایع ظرف‌شویی آغشته کنید. سپس تمامی قسمت‌های داخلی شلنگ و محل اتصال را با فرچه بشویید. تا هر نوع ته‌مانده غذا و چربی از سطح آن زدوده شود.

 • فیلتر را دوباره در جای خود نصب کنید

پس‌ازاین مراحل، فیلتر تمیز و خشک‌شده را دوباره در سر جای خود قرار دهید و در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا در جای خود محکم و ثابت شود. از اتصال صحیح فیلتر مطمئن شوید.

ترفندهای تمیز نگه‌داشتن فیلتر تخلیه ماشین ظرف‌شویی

 • قبل از اینکه ظرف‌ها را داخل ماشین ظرف‌شویی بچینید، حتماً تمامی ته‌مانده‌های غذا را با آب یا دستمال‌کاغذی پاک‌کنید.
 • هر یک ماه یک‌بار ماشین ظرف‌شویی را خالی و بدون ظرف روشن کنید تا یک دور کامل کار کند. برای اینکه دیواره‌های داخلی دستگاه هم تمیز و ضدعفونی شوند، می‌توانید یک یا دو پیمانه سرکه سفید را در سبد بالایی بگذارید و سپس ماشین ظرف‌شویی را خالی با آب داغ روشن کنید.  

برای خرید هریک از محصولات جی‌پلاس، می‌توانید به مراکز فروش جی‌پلاس مراجعه کنید. اطلاعات فروشگاه‌های جی‌پلاس را می‌توانید از وبسایت گلدیران بررسی کنید. همچنین برای آن دسته از مشتریانی که به دنبال خرید آسان و سریع می‌گردند؛ فروشگاه اینترنتی گلدیران پلاس گزینه مناسب خرید آنلاین و مطمئن برای انواع محصولات جی‌پلاس و سایر برندها است.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا