رفتن به محتوای اصلی
به وبلاگ گلدیران خوش آمدید
همه‌چیز درباره لوازم خانگی الکترونیک
بوی بد ماشین ظرف‌شویی را با این 5 روش از بین ببرید

بوی بد ماشین ظرف‌شویی را با این 5 روش از بین ببرید

بوی بد ماشین ظرف‌شویی که شبیه بوی تخم‌مرغ یا بوی ماهی است واقعاً آزاردهنده است. اما چه اتفاقی می‌افتد که ماشین ظرف‌شویی که خود مسئول تمیز کردن ظروف است، چنین بوی بدی می‌گیرد؟

رایج‌ترین واصلی‌ترین دلیل این بوی بد، گیرکردن مواد غذایی در قطعه‌های مختلف دستگاه باشد. فیلتر تخلیه، لاستیک دور درب، شلنگ تخلیه و بازوهای آب‌پاش در ماشین ظرف‌شویی می‌توانند عوامل ایجادکننده بوی بد باشند. برای رفع بوی بد ظرف‌شویی باید این قطعه‌ها را تمیز و جرم‌گیری کرد. در ادامه توضیح داده‌ایم چگونه این کار را انجام دهید.  

1-رفع بوی بد ماشین ظرف‌شویی با بررسی فیلتر تخلیه

برای این منظور باید اول‌ازهمه فیلتر را از کف دستگاه خارج کنید. فیلتر حالت استوانه‌ای دارد. باید آن را 90 درجه بچرخانید تا باز و جدا شود. سپس فیلتر را با آب گرم و مایع ظرف‌شویی تمیز بشویید. برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی بهتر است آن را زیرآب داغ بگیرید تا همه آشغال‌ها و چربی‌های چسبیده به آن از بین بروند. سپس با کمک یک مسواک نرم روی سطح فیلتر تخلیه بکشید تا مطمئن شوید کاملاً تمیز شده است. سپس آن را با حوله بدون پرز خشک‌کنید و دوباره در جای خود نصب کنید. برای پاک کردن قسمت‌های داخلی و گوشه‌های فیلتر می‌توانید از مسواک قدیمی یا فرچه‌ی باریک و نازک کمک بگیرید.

2- رفع بوی بد ماشین‌ظرفشویی با تمیز کردن لاستیک دور درب (واشر)

دومین عاملی که می‌تواند باعث ایجاد بوی بد در ماشین‌ظرفشویی شود، لاستیک دور درب دستگاه است. به این دلیل که ممکن است چربی یا مواد غذایی ریز به درزهای واشر نفوذ کنند و در آنجا بمانند. رسوب ذرات مواد غذایی باعث گندیده شدن آن‌ها و ایجاد بوی بد می‌شود. به همین خاطر لازم است هرچند ماه یک‌بار لاستیک دور درب ماشین ظرف‌شویی را با مسواک یا اسفنج بشویید. اگر لاستیک واشر قابلیت جدا شدن دارد، آن را جدا کنید و با آب ولرم و مایع ظرف‌شویی تمیز بشویید. می‌توانند از محلول سرکه و آب هم برای شستن و ضدعفونی کردن واشر استفاده کنید.

3- از بین بردن بوی بد ظرف‌شویی با بررسی بازوهای آب‌پاش

اگر فیلتر تخلیه پاره شود یا آسیب ببینید، ذرات غذایی یا اشیاء خارجی از آن عبور می‌کنند و به بازوهای آب‌پاش می‌رسند و مانع عملکرد آن‌ها می‌شوند. ذرات چربی و مواد غذایی ممکن است در حفره‌های بازوهای آب‌پاش رسوب کنند. این مسئله باعث ایجاد بوی بد در ماشین ظرف‌شویی می‌شود. بازوهای آب‌پاش را بازکنید. با کمک خلال‌دندان یا شئی تیزی داخل حفره‌های آن‌ها را تمیز کنید. سپس با فشار آب مطمئن شوید که همه حفره‌ها باز هستند و هیچ‌گونه آلودگی یا ذره غذایی در آن‌ها گیر نکرده است.

4- برطرف کردن بوی بد ماشین ظرف‌شویی با بررسی شلنگ تخلیه

از دیگر عوامل ایجاد بوی نامطبوع در ماشین ظرف‌شویی، مسدود بودن شلنگ تخلیه است. تجمع و رسوب مواد غذایی در شلنگ باعث می‌شود تا بوی بدی در دستگاه منتشر شود. به همین دلیل، لازم است شلنگ تخلیه را بررسی و آن را تمیز کنید. همچنین، ممکن است شلنگ تخلیه تاشده یا به‌درستی نصب نشده باشد. همین عوامل سبب برگشت آب آلوده به داخل دستگاه می‌شوند که این مسئله باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شود.

5- رفع بوی بد ماشین ظرف‌شویی با شستن سبدها و بدنه داخلی دستگاه

 تمامی سبدها و دیواره‌های داخلی ماشین ظرف‌شویی را هرماه یک‌بار بشویید و ضدعفونی کنید. این امر به رفع بوی نامطبوع ماشین ظرف‌شویی کمک می‌کند. برای این منظور سبدها را از داخل دستگاه خارج کنید و با آب گرم و مایع ظرف‌شویی بشویید. دیواره‌های داخلی ماشین ظرف‌شویی را نیز با اسفنج نرم و مایع ظرف‌شویی بشویید. با آب گرم آبکشی کنید تا تمامی چربی‌ها و رسوبات از بین بروند.

نکات عمومی برای رفع بوی بد ماشین ظرف‌شویی که بهتر است رعایت کنید

  1. ظروف را با دستمال تمیز کنید تا آشغال‌های ریزودرشت آن گرفته شود.
  2. هر 3 ماه یک‌بار یک فنجان سرکه سفید را داخل ماشین بریزید و یک دور کامل دستگاه را روشن کنید تا همه‌ی بخش‌های ماشین ظرف‌شویی تمیز و ضدعفونی شود.
  3. می‌توانید هر 6 ماه یک‌بار از جرم‌گیرهای مخصوص ماشین ظرف‌شویی استفاده کنید. به این صورت که جرم‌گیر را بریزید و بدون هیچ ظرفی، ماشین ظرف‌شویی را یک دور کامل روشن کنید.

برای خرید هریک از محصولات جی‌پلاس، می‌توانید به مراکز فروش جی‌پلاس مراجعه کنید. اطلاعات فروشگاه‌های جی‌پلاس را می‌توانید از وبسایت گلدیران بررسی کنید. همچنین برای آن دسته از مشتریانی که به دنبال خرید آسان و سریع می‌گردند؛ فروشگاه اینترنتی گلدیران پلاس گزینه مناسب خرید آنلاین و مطمئن برای انواع محصولات جی‌پلاس و سایر برندها است.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا