رفتن به محتوای اصلی
به وبلاگ گلدیران خوش آمدید
همه‌چیز درباره لوازم خانگی الکترونیک
وسایلی که هرگز نباید درون ماشین ظرف‌شویی قرار دهید

وسایلی که هرگز نباید درون ماشین ظرف‌شویی قرار دهید

قاشق، بشقاب، کاسه و سینی‌های چوبی

مواد شوینده موجود در ماشین ظرف‌شویی بسیار قوی هستند و می‌توانند روغن طبیعی موجود در ظروف چوبی که به حفظ رطوبت آن‌ها کمک می‌کند را از بین ببرند. وقتی این رطوبت و چربی از بین برود، چوب شروع می‌کند به ترک برداشتن؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم به‌هیچ‌عنوان قاشق و ظروف چوبی را در این دستگاه قرار ندهید. در عوض آن‌ها را با مایع ظرف‌شویی ملایم و آب گرم بشویید.

همچنین اجازه ندهید که چوب خیس بماند چون باد می‌کند و تغییر حالت خواهد داد. اگر نیاز است که ظروف چوبی را ضدعفونی کنید، 1/4 پیمانه مایه سفیدکننده ملایم را با نیم لیتر آب مخلوط کنید و ظروف را با این محلول بشویید. سپس آن را با آب گرم آبکشی کنید.

چاقوهای آشپزخانه

لبه‌های تیز چاقوهای آشپزخانه می‌تواند به لایه محافظ روی سطح سبدها و دیواره‌های ماشین ظرف‌شویی آسیب برساند و روی بدنه آن‌ها خراش ایجاد کند. همچنین قوی بودن مواد شوینده‌ی ماشین ظرف‌شویی به دسته‌های پلاستیکی و چوبی چاقوها صدمه می‌زند و باعث شل شدن آن‌ها می‌شود. پیشنهاد ما این است که هیچ‌گونه چاقوی آشپزخانه‌ای را در ماشین ظرف‌شویی قرار ندهید.

رنده و آبکش

به‌طورکلی، هر وسیله‌ای در آشپزخانه که نوک‌تیز و برنده دارد را نباید درون ماشین ظرف‌شویی قرار دهید. رنده و آبکش‌های فلزی می‌توانند لایه پلاستیکی روی سبدها و دیواره‌های دستگاه را خراش دهند که این امر باعث زنگ زدن و پوسیدن آن بخش می‌شود.

همچنین، وقتی آبکش‌هایی که مملو از سوراخ هستند را در ماشین ظرف‌شویی می‌گذارید، دستگاه با فشار آب روی آن می‌پاشد تا آلودگی‌ها را پاک کند، اما آب از سطح آبکش یا رنده عبور می‌کند و درنتیجه، این وسیله تمیز نخواهد شد؛ بنابراین برای اینکه از تمیزی این وسایل مطمئن شوید، بهتر است آن‌ها را با دست بشویید.

ظروف چُدنی

ظروف چُدنی برای اینکه بهترین عملکرد را داشته باشند باید پس از هر بار استفاده با روغن چرب شوند. وقتی شما تابه، قابلمه یا ملاقه چدنی را درون ماشین ظرف‌شویی می‌گذارید، فشار آب زیاد و مواد شوینده‌ی بسیار قوی، روغن و چربی این ظروف را از بین می‌برد و باعث می‌شود تا این ظروف دیگر قابل‌استفاده نباشند.

ظروف آلومینیومی

اگر ظروف آلومینیومی را درون ماشین ظرف‌شویی قرار دهید، رنگ آن تیره و سیاه خواهد شد. تمامی ظروف و وسایلی که از جنس این فلز هستند یا با آلومینیوم روکش شده‌اند، در مواجهه با مواد شوینده دچار پوسیدگی می‌شوند و سطح درخشان آن‌ها از بین می‌رود. حتی اگر روی ظرف آلومینیومی نوشته‌شده که قابل‌استفاده در ماشین ظرف‌شویی است هم ما توصیه می‌کنیم آن را با دست بشویید.

ظروف، لیوان و قاشق‌های مسی

ظروف مسی که در سال‌های اخیر بسیار مد شده و طرفداران زیادی هم پیدا کرده‌اند را هم نباید درون ماشین ظرف‌شویی بشویید. پودرهای ماشین ظرف‌شویی قدرت پاک‌کنندگی بسیار قوی دارند و درنتیجه باعث از بین رفتن درخشش و براقیت ظروف مسی می‌شوند. حتی اگر فقط یک‌بار ظرف مسی را در ماشین بگذارید، پس از خشک شدن آن متوجه می‌شوید که تیره‌وتار شده و حتی ممکن است فلز آن خورده شود.

درب زودپز

درب قابلمه زودپز دارای سوپاپ است. این سوپاپ‌ها روش پخت غذا و سرعت آن را کنترل می‌کنند. وقتی شما در قابلمه‌ای که سوپاپ دارد را درون ماشین ظرف‌شویی می‌گذارید، ممکن است آشغال‌های ریز غذا درون سوراخ‌های سوپاپ گیر کند. این مسئله می‌تواند بسیار خطرناک باشد، چون اگر زودپز نتواند فشار هوای داخلی قابلمه را از طریق سوپاپ‌ها خارج کند، منفجر خواهد شد.

ظروف پلاستیکی غذا

اگر برای نگهداری مواد غذایی در یخچال یا بردن غذا به سرکار از ظروف پلاستیکی استفاده می‌کنید، به‌هیچ‌عنوان آن‌ها را برای تمیز شدن درون ماشین ظرف‌شویی قرار ندهید. حرارت بسیار بالا ممکن است آن‌ها را ذوب یا دفرمه کند. اگر حوصله شستن این ظروف را ندارید، حداقل آن‌ها را در طبقه بالای ماشین بگذارید و چرخه‌ی خشک‌کردن ظروف با هوای داغ را غیرفعال کنید تا ظرف‌ها سالم بمانند.

چینی‌های دور طلایی یا متالیک

رنگ طلایی ظروف درون ماشین ظرف‌شویی، درخشش و برق خود را از دست خواهد داد؛ بنابراین، چینی‌های گران‌قیمتی که لبه‌ها یا طراحی‌های طلایی روی خود دارند را هرگز در ماشین ظرف‌شویی نگذارید زیرا فشار آب ممکن است روکش‌های طلایی را لب‌پر کند و مواد شوینده هم درخشش طلایی آن‌ها را کدر و تیره خواهد کرد.

ظروف ملامینی و آکریلیک

آب داغ، فشار آب و مواد شوینده‌ی قوی به ظروفی که از جنس ملامین هستند آسیب وارد می‌کنند و سبب خوردگی این وسایل می‌شوند. بعد از هر بار شست‌وشو احتمالاً شاهد از بین رفتن رنگ و روی ظروف یا دفرمه شدن آن‌ها خواهید بود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم این ظرف‌ها را با دست بشویید.

کلام آخر

باوجوداینکه ظروف زیادی را بهتر است درون ماشین ظرف‌شویی قرار ندهید، اما برخی وسایل جالب را می‌توانید در این دستگاه بشویید. به‌طور مثال، می‌توانید سیم و اسکاچ‌ها را در طبقه بالای ماشین بگذارید تا کاملاً چربی زدایی و تمیز شوند.

یا مثلاً قالب‌های کیک و شیرینی که از جنس سیلیکون هستند، سبدها و قفسه‌های کوچک یخچال، دکوری‌های خانه همچون گلدان‌های سفالی یا شیشه‌ای را می‌توانید در ماشین ظرف‌شویی تمیز و ضدعفونی کنید

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا